Cardinal Theme

معارفه انجمن مهندسی عمران با حضور پروفسور مارکار گریگوریان برگزار شد

معارفه دانشجویان ورودی جدید مهندسی عمران دانشگاه علم و فرهنگ با حضور پروفسور مارکار گریگوریان ،موسس و استاد دانشکده مهندسی سازه دانشگاه صنعتی شریف، به همت انجمن علمی دانشجویی مهندسی عمران دانشگاه روز شنبه (13 آبان )در سالن مرحوم کاظمی آشتیانی برگزار شد.

در این برنامه دانشجویان ورودی جدید مهندسی عمران ضمن آشنایی با این رشته و ضوابط آموزشی دانشگاه، با نحوه فعالیت و زمینه های کاری انجمن علمی آشنا شدند . احسان مصاحبه، دبیر انجمن علمی عمران و مهندس آرمان حاجی‌ها سرپرست تیم سازه‌های فولادی دانشگاه علم و فرهنگ که سال گذشته در مسابقات ملی سازه‌های فولادی ایران موفق به کسب مقام اول شده بودند از جمله سخنرانان جلسه بودند که درباره روند کاری خود توضیحاتی ارائه دادند.

در ادامه برنامه پروفسور مارکار گریگوریان به ایراد سخنرانی پرداختند. ایشان ضمن خوشامدگویی و تبریک موفقیت دانشجویان ورودی جدید این رشته، خواستار تقویت روحیه خودباوری و اعتماد به نفس در میان جوانان به ویژه دانشجویان شدند.

وی همچنین با ذکر چندین مثال از مشکلات مدیریتی در کشور آمریکا، به دانشجویان یادآوری کردند که هر جامعه ای که به نظرات کارشناسی بی توجهی شود و از دانش اهل فن استفاده نشود،دچار مشکلات عدیده خواهد بود. مشکلات فراوان اجتماعی، اقتصادی، زیست محیطی و... موجود در اغلب کشورهای به ظاهر پیشرفته نیز حاصل همین بی توجهی به نظرات کارشناسی است. وی دانشجویان را به تفکر و تأمل در رفتار روزمره خویش دعوت نموده و تاکید کرد : قطعاً با کمی تفکر انسان‌ها خیلی از اشتباهات و رفتارهای دور از شأن اجتماعی را انجام نخواهند داد.

پروفسورگریگوریان با تأکید بر موقعیت ویژه منطقه‌ای کشور ایران، خاطر نشان کرد:در صورت ادامه روند فعلی درآینده نزدیک، بازار کار فوق‌العاده وسیعی برای بازسازی ویرانی‌های نبردهای منطقه خاورمیانه و کشورهای جنگ زده ای نظیر عراق، سوریه و یمن به وجود خواهد آمد. کشور ایران با توجه به امنیت داخلی و دارا بودن تعداد بیشماری از دانشجویان رشته های فنی و مهندسی میتواند به عنوان اصلی‌ترین تأمین کننده نیروی انسانی ماهر برای این امر باشد. وی در ادامه بر لزوم توجه به سلامت جسم در کنار توجه به سلامت روحی و روانی تأکید کرد و این دو را لازم و ملزوم هم دانست.

در پایان برنامه دکتر رحیمیان، معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه ضمن تشکر از حضور پروفسور گریگوریان در جمع خانواده دانشگاه علم و فرهنگ ابراز امیدواری کرد این شخصیت برجسته در برنامه های آتی انجمن های علمی دانشگاه حضور یابند.وی همچنین توضیحاتی در مورد ادارات فرهنگی و دانشجویی معاونت دانشجویی و فرهنگی ارائه کرد.

گفتنی است پروفسور مارکار گریگوریان سال 1319 در تهران متولد شد.دبستان و دبیرستان را در مدرسه کوشش تهران به پایان رساند و سپس برای تحصیلات عالیه به کشور انگلیس مهاجرت کرد. در دانشگاه منچستر و آکسفورد مشغول به تحصیل شد و بعد از به پایان رساندن تحصیلات به پیشنهاد دکتر مجتهدی برای تشکیل دانشکده مهندسی سازه دانشگاه صنعتی شریف به میهن عزیزمان برگشت تا زندگی حرفه ای خویش را در راه خدمت به فرزندان این مرز و بوم صرف کند. وی با سرپرستی دانشکده مهندسی سازه دانشکاه صنعتی شریف در دوره های اول و دوم و نیز نگارش بیش از ۵۰ مقاله، یکی از محققین برجسته علم نوین مهندسی سازه است که با تربیت شاگردان بسیار در این حوزه، خدمات ارزشمندی به جامعه مهندسی ایران ارائه کرده است. از جمله فعالیت های ارزشمند دیگر پروفسور گریگوریان می بایست به تاسیس دانشکده مهندسی سازه دانشگاه صنعتی شریف، ریاست اسبق دانشکده سازه دانشگاه صنعتی شریف و عضویت در هیأت مؤسس انجمن ایرانی مهندسان محاسب ایران اشاره کرد.