تنها خبرگزاری علمی کشور در دانشگاه علم و فرهنگ

خبرگزاری علم و فرهنگ (سینا پرس) در یک نگاه

خبرگزاری علم و فرهنگ (سینا پرس) با نشانی اینترنتی sinapress.ir در تاریخ 16 مرداد 1393 همزمان با سی و چهارمین سالروز تاسیس جهاد دانشگاهی باهدف ارتقای سطح خبررسانی علمی، اطلاع‌رسانی پیشرفت‌های علمی و رویدادهای علم، فناوری و سلامت در کشور، معرفی پیشرفت‌های علمی، اطلاع‌رسانی مهم‌ترین رویدادهای حوزه علم، فناوری و سلامت در جهان و معرفی چهره‌ها و رویدادها برجسته و مهم علم ایران و جهان به مخاطبان، کار خود را آغاز کرد.

سیناپرس، با تأکید به نقش و اهمیتی که علم و تفکر علمی در توسعه علمی و توسعه همه‌جانبه کشور ایفا می‌کند و تأکید بر اهمیت ترویج علم و مقابله با شبه‌علم و خرافه‌های علمی، همچنین تلاش برای ارتقا سطح علمی جامعه و تشویق مردم و به‌خصوص جوانان و نوجوانان به توجه به مقوله علم و همچنین معرفی فعالیت‌های علمی کشور به سایر علاقه‌مندان در ایران و ایرانیان مقیم خارج از کشور، استفاده از دستورالعمل‌ها و استانداردهای روزنامه‌نگاری علمی را در سرلوحه کار خود قرار داده است و امیدوار است با ایفای نقش درست خود در تحقق اهداف چشم‌انداز بیست‌ساله و سند توسعه علمی کشور و توسعه علمی موردنظر مقام معظم رهبری و مقام‌های عالی‌رتبه کشور نقش مؤثری ایفا کند.

سیناپرس به‌منظور پوشش رویدادهای مهم علمی در جهان علاوه بر استفاده از خبرنگاران علمی باتجربه سعی کرده است تا نسل جدیدی از علاقه‌مندان به روزنامه‌نگاران علمی را تربیت کند.

سیناپرس با توجه به اهمیت وظیفه‌ای که برای خود تعریف کرده است سعی دارد درزمینهٔ خبررسانی علمی دقت، صحت داده‌ها، زبان قابل‌فهم برای مردم، گزارشگری دقیق و قرار دادن موضوعات در چارچوب‌های خاص آن موضوع را مدنظر قرار دهد و درعین‌حال با دنبال کردن رویدادهای علمی کشور مخاطبان خود را با آن‌ها آشنا کند.

از سوی دیگر اگر خبررسانی دقیق علمی بخشی از وظیفه روزنامه‌نگاری علم است، بخش مهم دیگری از این وظیفه به نظارت بر روندها و نقد و توضیح رویدادها برای مخاطبان و همچنین فعالان جامعه علمی اختصاص دارد.

سیناپرس در این راستا علاوه بر گفتگو با متخصصان در حوزه‌های علم و ارتباطات به‌صورت منظم با انتشار یادداشت‌ها و دیدگاه‌های کارشناسی سعی دارد این وظیفه را به بهترین شکل ممکن به انجام برساند. این نقدها و دیدگاه‌ها نه‌تنها به توضیح و بحث در خصوص موضوعات علمی مهم روز در ایران و جهان اختصاص دارد که به نحوه و عملکرد روزنامه‌نگاری علم و ارتباطات علم نیز می‌پردازد.

سیناپرس درعین‌حال سعی دارد با استفاده از فناوری‌های تازه ارتباطی و رسانه‌ای، ارتباط وسیع‌تری با مخاطب خود برقرار کند. استفاده از بسترهایی نظیر تولید و مشارکت در تولید ویدیو کست، پادکست و داده نماها (اینفوگرافیک) بخشی از این تلاش‌ها در این مدت بوده است.

از سوی دیگر سیناپرس که به‌عنوان مرجعی برای اطلاع‌رسانی علمی ضمن برقراری ارتباط با سایر فعالان رسانه‌ای، سعی در بازتاب رویدادهای رسانه‌ای علم نیز کرده است که ازجمله نمونه این تلاش‌ها می‌توان به مشارکت با شبکه 4 سیما و بازتاب برنامه‌های علمی مهم در رسانه ملی اشاره کرد.

سیناپرس با توجه به اهمیت و نقش ممتازی که رسانه‌های علم و روزنامه‌نگاری علم در فرآیند توسعه ایران می بایست بازی کند، علاوه بر استفاده از تجربه‌های موجود در تلاش برای تربیت نسلی تازه و همچنین افزایش توانایی‌ها و مهارت‌های روزنامه‌نگاران علمی است.