Cardinal Theme

برگزیدگان جشنواره بین‌المللی خوارزمی معرفی شدند

سی و دومین جشنواره بین‌المللی خوارزمی با معرفی ۱۶ طرح برتر داخلی و خارجی به کار خود پایان داد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علم و فرهنگ به نقل از خبرگزاری مهر؛ در این دوره از رقابت‌های بین‌المللی خوارزمی، ۲۷۱ طرح داخلی و ۱۱۱ طرح خارجی از ۴۰ کشور دنیا در بخش‌هایی همچون طرح‌های داخلی، طرح‌های خارجی، طرح‌های ایرانیان مقیم خارج از کشور، طرح برگزیده موفق در تولید ملی و برگزیده ویژه به رقابت پرداختند که پس از ارزیابی‌های نهایی بر اساس رأی داوران ۱۰ طرح داخلی و ۶ طرح خارجی از دانشمندان کشورهای انگلستان، سوئیس، یونان، چین و آمریکا به عنوان طرح‌های برتر انتخاب شدند.

طرح‌های منتخب این دوره در حوزه‌های زیست فناوری، محیط زیست و علوم پایه، مواد و متالورژی و انرژی‌های نو، هنر، برق و کامپیوتر، مکانیک، مکاترونیک، فناوری‌های شیمیایی و فناوری‌های نانو بوده است.

برگزیدگان سی و دومین جشنواره بین المللی خوارزمی به شرح زیر هستند:

طرح «نقش مؤثر در توسعه نظری و کاربردی مهندسی مواد و متالورژی در ایران» که توسط پرویز دوامی انجام گرفت به عنوان طرح «برگزیده ویژه» این دوره از جشنواره انتخاب شد.

طرح «تمایز و فناوری سلول‌های بنیادی برای استفاده در پزشکی بازساختی قلب و کبد»؛ دکتر حسین بهاروند  رتبه اول پژوهش‌های بنیادی در گروه تخصصی زیست فناوری و علوم پایه پزشکی» را کسب کرد.

دکتر حسین بهاروند-عضو هیات علمی پژوهشگاه رویان و استاد برجسته دانشکده علوم و فناوری‌های نوین زیستی دانشگاه علم و فرهنگ-، در سال ۱۳۸۲ برای نخستین بار سلول‌های بنیادی جنینی انسانی و موشی را در ایران تولید کرد و در سال ۱۳۸۷ به همراه همکارانش موفق به تولید سلول‌های بنیادی پرتوان القائی انسانی و موشی شد .وی همچنین در سال جاری موفق به کسب جایزه بین‌المللی تواس (TWAS) در حوزه زیست‌شناسی گردید.

طرح «نوتار»؛ داریوش طلایی رتبه اول پژوهش‌های کاربردی در گروه تخصصی هنر

طرح «پرتونگار مرئی سیالات و ریز ذرات»؛ حمیدرضا نصیری رتبه دوم پژوهش‌های کاربردی در گروه تخصصی مکاترونیک

طرح «تقویت مخازن فرسوده نفتی با فناوری کامپوزیت»؛ محمود مهرداد شکریه رتبه سوم پژوهش‌های کاربردی در گروه تخصصی مکانیک

طرح «کنترل کننده دیجیتال مغناطیسی»؛ مهدی ترابیان اصفهانی و نوید سدری رتبه سوم پژوهش‌های کاربردی در گروه تخصصی برق و کامپیوتر

طرح «جاروی صنعتی توربو وکیوم»؛ رضا بیژن زاده و سعید بیژن زاده رتبه سوم پژوهش‌های کاربردی در گروه تخصصی مکانیک

طرح «طراحی و ساخت گاورنرهای نیروگاه‌های آبی»؛ محمد درعلی رتبه اول طرح‌های توسعه‌ای، گروه تخصصی مکانیک

طرح «استحصال فلز نیکل از کاتالیست های مستعمل نیکل دار به روش احیای الکتریکی»؛ مهندس حسین نوایی الوار  رتبه سوم طرح‌های توسعه‌ای گروه تخصصی فناوری‌های شیمیایی

طرح «تجاری سازی سامانه‌های انتقال نوری ؛ دکتر محمدرضا پاک‌روان «SDH برگزیده موفق در تولید ملی

برگزیده‌های بخش بین المللی به شرح زیر است:

طرح «مطالعه عملکرد پروتئین‌ها با استفاده از روش اسپکترومتری جرمی و پروتومیکس؛» پروفسور جان یتس از آمریکا برگزیده در بخش پژوهش‌های بنیادی در گروه تخصصی زیست فناوری و علوم پایه پزشکی

طرح «درک پاتوبیولوژی آسم و اختلالات مرتبط»؛ پروفسور استفان هلگیت از انگلستان در بخش پژوهش‌های بنیادی در گروه تخصصی علوم پزشکی

طرح «طراحی و توسعه مواد مزوپور جهت دار به منظور استفاده در کاتالیست ها، سنسورها و محیط زیست»؛ پروفسور دانگ یوآن ژائو از چین در بخش پژوهش‌های کاربردی در گروه تخصصی مواد، متالورژی و انرژی‌های نو»

طرح «سامانه تصویربرداری پیشرفته ترکیبی»؛ پرفسور حبیب زایدی از سوئیس در بخش طرح‌های توسعه‌ای در گروه تخصصی برق و کامپیوتر

طرح «زیست شناسی و طب فشارهای روحی و اختلالات مربوط»؛ پرفسور جرج کروسوس از یونان در بخش طرح‌های توسعه‌ای در گروه تخصصی زیست فناوری و علوم پایه پزشکی

طرح «توسعه فناوری نانوسیم‌های نیمه هادی برای تبدیل و ذخیره انرژی»؛ پرفسور پی دانگ یانگ از آمریکا در بخش اختراع و نوآوری در گروه تخصصی فناوری نانو