Cardinal Theme

رییس دانشگاه علم و فرهنگ:

لزوم تلاش بیشتر دانشگاهیان برای حفظ نام خلیج فارس

خلیج سرافراز فارس همواره و درهرحالی خلیج فارس باقی می‌ماند و جامعه دانشگاهیان از جمله دانشجویان و اعضای هیات علمی دانشگاه علم و فرهنگ در صیانت از نام ماندگار خلیج فارس از هیچ کوششی دریغ نخواهند کرد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علم و فرهنگ دکتر سعید هاشمی عصر امروز (سه‌شنبه ۱۰ اردیبهشت) در مراسم بزرگداشت مقام استاد و روز ملی خلیج‌فارس که در دانشگاه علم و فرهنگ برگزار شد، گفت: جشن امروز به بهانه دو مناسبت مهم «روز ملی خلیج فارس» و «بزرگداشت مقام استاد» برگزار شده که هر دو مناسبت برای جامعه دانشگاهی بسیار مهم است. در وهله اول، دهم اردیبهشت ماه که به بهانه سالروز اخراج پرتغالی ها از تنگه هرمز تعیین شده و روز ملی خلیج فارس نام گرفته برای ما اهمیت دارد چرا که نام خلیج فارس با هویت ایرانی مردم ما گره خورده است. 

 وی گفت: درسال‌های اخیر، دفاع از نام تاریخی خلیج فارس نه تنها از جایگاه ملی و با رویکرد هویتی بلکه از دیدگاه انصاف و عدل نیز بر همه ما واجب شده است. خلیج فارس، نام تاریخی آب‌هایی است که از زمان باستان تا به حال به‌کار برده شده است و با استناد به بیش از 300 کتاب تاریخی و هزاران سند مکتوب، این نام حقوقی، قانونی و مورد تایید جامعه بین المللی است. با برگزاری مراسم‌های این چنینی تلاش داریم تا ضمن پاسداشت این روز مهم اعلام کنیم خلیج سرافراز فارس همواره و درهرحالی خلیج فارس باقی می‌ماند و جامعه دانشگاهیان از جمله دانشجویان و اعضای هیات علمی دانشگاه علم و فرهنگ در صیانت از نام ماندگار خلیج فارس از هیچ کوششی دریغ نخواهند کرد. 

دکتر هاشمی افزود: درج نام‌های جعلی به‌جای خلیج فارس، از سیاست‌های خصمانه و تفرقه برانگیز نشأت‌گرفته است که هیچ‌گونه جایگاه حقوقی و قانونی در جامعه بین المللی ندارد و به نوعی نبرد فرهنگی است.

وی افزود: دانایی، شکوفایی و تعالی هر جامعه در گرو آموزش، تربیت و آراستن تحصیل با فضایل اخلاقی و تهذیب است که این امر مهم درجامعه ما به دست معلمان و استادان انجام می‌شود. انجام مسئولیت بزرگ و خطیر تربیت نسلی که بتوانند در مجامع علمی و فرهنگی بدرخشند و در نبردهای فرهنگی پیروز میدان باشند، کار بسیار سخت و در عین حال با ارزشی است.

دکتر هاشمی گفت: تا پایان اردیبهشت ماه بنیاد کسب وکار با چارت رسمی که هیئت‌امنا تصویب کرده با ایجاد یک شتاب‌دهنده شروع به کار خواهد کرد. انتظار ما این است که دانشجویان استقبال کنند و همراه ما باشند تا این بنیاد بتواند فرصت‌های شغلی مناسب دانشجویان را فراهم کند.

وی با اشاره به فعالیت‌های جهاد دانشگاهی درباره بزرگداشت روز ملی خلیج فارس گفت: نزدیک به دو دهه است که جهاد دانشگاهی مراسم روز ملی خلیج فارس را برگزار می‌کند. این مراسم شنبه (۱۴ اردیبهشت) با حضور رئیس سازمان میراث فرهنگی در دانشگاه علم و فرهنگ برگزار می‌شود.

وی با بیان این که بیش از ۳۰۰ برنامه فرهنگی در سال گذشته در دانشگاه علم و فرهنگ برگزار شده، گفت: معمولاً مراسمی که دانشجویان برگزار می‌کنند پرنشاط است و با حضور جمعیت چشم‌گیری برپا می‌شود.

هاشمی در پایان با اشاره به روز معلم گفت: گاهی احساس می‌کنم برای نسل جدید به زبان آوردن تشکر و قدردانی از معلم سخت است یا از این کار خجالت می‌کشند، گاهی یک پیام کوچک و دوست‌داشتنی می‌تواند خستگی را از تن استادان خارج کند. من به عنوان عضو کوچکی از دانشگاه علم و فرهنگ از استادان عذرخواهی می‌کنم که نتوانستیم در شأن استادان از آن‌ها قدردانی کنیم.