Cardinal Theme

رییس جهاددانشگاهی:

نیازمند توجه ویژه به بعد فرهنگی در توسعه گردشگری هستیم

دکتر طیبی در سمپوزیوم گردشگری پایدار اظهار کرد: گردشگری می تواند مانع وقوع بسیاری از چالش ها، درگیری ها و حتی جنگ‌هایی باشد که منفعت طلبان به دنبال آن هستند و لذا به بعد فرهنگی در توسعه گردشگری باید توجه ویژه ای شود.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علم و فرهنگ، دکتر طیبی در سمپوزیوم گردشگری پایدار که با حضور اشتفان شولتز-سفیر اتریش در ایران-، دکترحمیدرضا طیبی -رییس جهاددانشگاهی-، ولی تیموری- معاون وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران-، گونتر لیبل- معاون وزارت محیط زیست و آب اتریش- و دکترسید سعید هاشمی- رییس دانشگاه علم و فرهنگ-، در محل این دانشگاه برگزار شد گفت: گردشگری پایدار دارای چهاربعد مهم فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی است. بعد فرهنگی گردشگری به دلیل فراهم آوردن شرایط مناسب برای نزدیکی اقوام با یک دیگر و آشناشدن آن ها با دیگر کشورها بسیار مهم است.

وی با اشاره به این که ایران کشوری با فرهنگ غنی و جاذبه های کم نظیر فرهنگی، تاریخی و طبیعی است که تبلیغات منصفانه ای درباره آن نشده است، اظهار کرد: گردشگرانی که از ایران بازدید کرده اند و با تصویر واقعی توسعه و پیشرفت ایران روبه رو شده اند، خاطرات لذت بخشی از ایران دارند که عموما با شنیده های آن ها متفاوت است.

دکتر طیبی با تاکید بر این که نزدیکی و تعامل فرهنگی ملت ها با گردشگری ایجاد می گردد؛ گفت: گردشگری می تواند مانع وقوع بسیاری از چالش ها، درگیری ها و حتی جنگ‌هایی باشد که منفعت طلبان به دنبال آن هستند و لذا به بعد فرهنگی در توسعه گردشگری باید توجه ویژه ای شود.

رییس جهاددانشگاهی افزود: موضوع این سمپوزیوم، «گردشگری پایدار با محوریت طبیعت گردی» است و رویکرد آن، «آینده بهتر برای جوامع محلی» بسیار قابل تحسین است چرا که توزیع عادلانه ثروت گردشگری اهمیت زیادی دارد و هدایت اقتصاد گردشگری به روستاها که عموما در مسیرهای کوهستانی هستند، از مزایای بی نظیر گردشگری محسوب می شود.

وی گفت: جهاددانشگاهی به عنوان بزرگ ترین سازمان غیر دولتی فعال در انجام تحقیقات کاربردی و تولید نوآوری در حوزه های فنی و مهندسی، پزشکی، کشاورزیف محیط زیست و علوم انسانی و اجتماعی در ایران همواره به مباحث گردشگری و محیط زیستی توجه ویژه داشته است.