Cardinal Theme

اطلاعیه درخصوص امتحانات پایان نیمسال دوم و و روش ارزشیابی

معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه علم و فرهنگ، چگونگی فرآیند برگزاری امتحانات نیمسال دوم و روش ارزشیابی را اعلام کرد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علم و فرهنگ، معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی بر اساس مصوبه مورخ 1399/03/12شورای دانشگاه درخصوص امتحانات پایان نیمسال دوم سال تحصیلی 99 – ۱۳۹۸ اطلاعیه‌ای به شرح زیر صادر کرد:

باسمه‏تعالی

با عنایت به "بند 6-الف" مصوبات جلسه مورخ 1399/02/01 شورای آموزشی دانشگاه علم و فرهنگ و دستورالعمل چگونگی برگزاری امتحانات پایان نیمسال دوم سال تحصیلی 99 - ۱۳۹۸ دانشگاه‌‌ها و مؤسسات آموزش عالی مصوب مورخ 1399/01/30 وزارت عتف، درخصوص امتحانات و ارزشیابی نیمسال تحصیلی جاری موارد زیر ابلاغ می‏ گردد:

  1. استاد هر درس مرجع ارزیابی دانشجو در آن درس است. در صورتی که اساتید محترم پیشرفت تحصیلی دانشجویان را به طور مستمر در طول نیمسال جاری و با بهره‌‌گیری از امکانات فضای مجازی مورد ارزیابی قرار ‏دهند، نیازی به برگزاری امتحانات پایان نیمسال تحصیلی در آن درس نخواهد بود.

شایسته است ارزیابی نهایی دانشجو از طریق روش‏ های مختلف انجام شود تا تصویر معتبرتری از میزان و کیفیت یادگیری دانشجو در اختیار استاد قرار دهد. برخی از فعالیت‌های دانشجو در طول نیم‌سال تحصیلی که می‏ تواند برای نمره نهایی مورد استفاده قرار گیرد به شرح زیر است:

- حضور و فعالیت در کلاس به ویژه مشارکت در بحث‏ ها و پرسش و پاسخ‏ های کلاسی

- حل تمرین‏ های کلاسی و ارایه به موقع آن ها

- پروژه پژوهشی نیمسال (مشروط به این که قابلیت اجرا در شرایط ویژه کنونی را داشته باشد)

- ارزیابی شفاهی، شامل پرسش و پاسخ در طول و در پایان نیمسال، به صورت جداگانه برای هر دانشجو

- برگزاری آزمون‏ های چندگزینه‏ای غیرحضوری در قالب پروتکل مشخص که در آن به امنیت آزمون توجه شده باشد.

  1. در صورت عدم منع برای برگزاری آزمون حضوری از سوی ستاد ملّی مبارزه با کرونا و تشخیص استاد محترم درس مبنی بر الزام به برگزاری آزمون پایانی به شیوه حضوری، ضمن تأکید بر رعایت پروتکل‏ های بهداشتی، امتحانات به صورت حضوری و بر اساس تقویم اعلامی برگزار خواهد شد؛ ولی در صورت عدم برگزاری امتحان حضوری، نمره درس/ دروس به صورت ناتمام درج خواهد شد.

تبصره 1: عدم شرکت دانشجو در ارزشیابی در تاریخ و ساعت اعلام شده، به منزله غیبت در جلسه امتحان است.

تبصره 2: در صورت برگزاری امتحانات پایان نیمسال تحصیلی به صورت حضوری، استاد درس موظف به حضور در جلسه امتحان مربوط است.

تبصره 3: چنانچه استاد درس/دروس، قبل از تاریخ اعلام شده در برنامه امتحانات، نسبت به ارزشیابی دانشجویان اقدام کرده باشد، نیازی به برگزاری امتحان حضوری در آن درس/دروس نیست. در این صورت اساتید موظفند نمرات دانشجویان را مطابق روال معمول، در سامانه جامع آموزشی دانشگاه (سیستم گلستان) وارد کنند.

  1. در صورت عدم منع برای برگزاری آزمون حضوری از سوی ستاد ملّی مبارزه با کرونا، امکان برگزاری امتحانات پایان ترم در مراکز آموزشی جهاددانشگاهی استان محل زندگی دانشجویان در سراسر کشور فراهم خواهد شد. در این حالت لازم است اقدامات زیر انجام شود:

الف) ارائه درخواست دانشجو مبنی بر برگزاری امتحان پایان ترم در مرکز آموزشی جهاددانشگاهی استان محل زندگی از طریق سامانه جامع آموزشی دانشگاه (سیستم گلستان)

ب) ارسال سؤالات یا برگه امتحان از سوی دانشگاه به مرکز آموزشی جهاددانشگاهی مورد نظر پس از انجام هماهنگی‏ های لازم

ج) حضور دانشجو در مرکز آموزشی جهاددانشگاهی استان محل زندگی در زمان (روز و ساعت) مقرر

د) انجام آزمون با اعمال مراقبت کامل و دقیق از امنیت سؤالات از سوی مرکز آموزشی جهاددانشگاهی

ه) ارسال برگه یا پاسخنامه به دانشگاه به صورت محرمانه و در حداقل زمان ممکن

و) تحویل برگه یا پاسخنامه به استاد محترم درس و اعلام نمره در سامانه جامع آموزشی دانشگاه

تبصره 1: در بهره‏ گیری از این روش، اولویت با آن دسته از دانشجویان شهرستانی است که در نیمسال پایانی تحصیل هستند یا به دلیل موجه امکان سفر به دانشگاه برای آنها مقدور نیست. تشخیص استفاده از این امکان، بر عهده معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه است.

تبصره 2: در مناطقی از کشور که به تشخیص مرجع ذیصلاح، بیماری گسترش یافته است و منطقه یا استان در وضعیت فوق ‏العاده قرار دارد، بهره ‏گیری از این روش امکان ‏پذیر نخواهد بود.

تبصره 3: زمان ارسال درخواست از سوی دانشجویان و اطلاعات (زمان و مکان) برگزاری امتحان متعاقباً اعلام می‏ شود.

  1. دانشکده‏ها باید ترتیبی اتخاذ کنند تا در زمان باقی مانده تا شروع امتحانات بر اساس تقویم آموزشی (16 تیرماه) برای دانشجویان متقاضی، یک یا دو جلسه پرسش و پاسخ و رفع اشکال به صورت حضوری و با رعایت پروتکل‏ های بهداشتی در دانشگاه برگزار نمایند.

سیدمهدی سجادی فر

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه