رئیس سازمان امور دانشجویان:

ویزای دانشجویان خارجی الکترونیکی می شود

رئیس سازمان امور دانشجویان از الکترونیکی کردن ویزای دانشجویان بین الملل خبر داد و گفت: سعی می‌کنیم فرایند گرفتن ویزا را از حالت دستی خارج کنیم و ویزای تحصیلی متناسب با زمان تحصیل باشد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علم و فرهنگ؛ به نقل از سازمان امور دانشجویان، سفیر عراق در ایران با هاشم داداش پور، معاون وزیر و رئیس سازمان امور دانشجویان دیدار و گفت‌وگو کرد.

داداش پور با اشاره به ارتباطات نزدیک بین ایران و عراق، گفت: امروزه ما در تمام زمینه‌ها این نزدیکی را احساس کرده و مسائل عراق را مسئله خودمان می‌دانیم و باور ما این هست که ما برادر دینی هستیم و نسبت به برقراری ارتباط و رفع مشکلات آمادگی داریم.

وی گفت: طی تماسی که از سوی وزارت خارجه در خصوص برخی مشکلات دانشجویان عراقی داشتم خود را موظف دانستم دیداری با جنابعالی داشته باشم و در خصوص مشکلات با همدیگر صحبت کنیم تا راه حلی برای بر طرف شدن آنها پیدا کنیم.

رئیس سازمان امور دانشجویان در این دیدار به ارائه گزارشی از تعداد دانشجویان عراقی در کشور پرداخت و گفت: امروز شمار زیادی از دانشجویان بین المللی دانشگاه‌های کشور را دانشجویان عراقی تشکیل می‌دهند و نزدیک به ۶۰ هزار دانشجو در ایران مشغول به تحصیل هستند که بیشتر این دانشجویان در دو شهر قم و مشهد مشغول به تحصیل هستند.

وی گفت: در دیدار با دانشجویان بین المللی دانشگاه‌ها که از این به بعد دارم حتماً با دانشجویان عراقی به ویژه ملاقات خواهم کرد تا از نزدیک مشکلات را بررسی و با کمک مدیران دانشگاه بر طرف خواهیم کرد.

وی گفت: بخشی از مشکلات مربوط به دانشجویان عراقی به سازمان امور دانشجویان مربوط است در حوزه گذرنامه و ویزا است که با کمک نهادهای مرتبط در حال رفع آن هستیم.

داداش پور اظهار داشت: در حال الکترونیکی کردن ویزای دانشجویان هستیم و تا جایی که می‌توانیم فرایند گرفتن ویزا را از حالت دستی خارج کنیم و سعی خواهیم کرد ویزای تحصیلی متناسب با زمان تحصیل باشد.

رئیس سازمان امور دانشجویان در خصوص زمان تأیید مدرک تحصیلی دانشجویان بین المللی گفت: در ارتباط با دانشگاه‌ها تلاش خواهیم کرد تا این فرایند برای کلیه دانشجویان کوتاه شود.

وی همچنین در خصوص بورسیه کردن دانشجویان عراقی گفت: امیدواریم در این زمینه به دانشجویان بیشتری بورسیه بدهیم.

در پایان مقرر شد در جلسه مشترک با رایزن فرهنگی کشور عراق و با حضور معاون بورس و امور دانشجویان خارج، مدیر کل دانشجویان غیر ایرانی سازمان و مدیر کل بورس و اعزام دانشجویان جلسات مشترکی برگزار شده و مشکلات بررسی و جمع بندی شود و نسبت به حل سریع‌تر آن اقدام شود.