توسط سازمان امور دانشجویا

شیوه نامه تسهیل تردد دانشجویان خارجی تدوین شد

رئیس سازمان امور دانشجویان از تدوین شیوه نامه‌ای خبر داد که به موجب آن رفت و آمد دانشجویان خارجی تسهیل شد و برای مدت اقامت این دانشجویان ویزا صادر شود.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علم و فرهنگ به نقل از خبرگزاری مهر، هاشم داداش‌پور رئیس سازمان امور دانشجویان در همایش رؤسای ادارات کنسولی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور که با حضور سردار ذوالقدر رئیس پلیس مهاجرت و گذرنامه ناجا و مسئولین کنسولی دانشگاه‌ها به صورت حضوری و برخط در محل این سازمان برگزار شد گفت: یک از مهمترین مسائلی که از اول حضورم در سازمان با آن درگیر شدم مشکلات مربوط به دانشجویان بین المللی بود که در همین راستا، تلاش کردیم مشکلات را با کمک همکاران شناسایی و برای رفع آنها تلاش کنیم.

وی افزود: با توجه به تحصیل حدود ۹۳ هزار دانشجو بین المللی در کشور باید امکانات سخت افزاری و نرم افزاری متناسب با این جمعیت را فراهم و قوانین و ضوابط تسهیل کننده حضور این دانشجویان را در کشور فراهم کنیم.

رئیس سازمان امور دانشجویان گفت: تا وقتی این دانشجویان پس از فراغت تحصیل به کشور خودشان برگشتند سفیر خوبی‌های کشورمان باشند و این کار مستلزم رفع مسائل و مشکلات ریز و درشت آنها در دوران تحصیل توسط دانشگاه‌ها و دستگاه‌های مختلف کشور است.

معاون وزیر علوم گفت: در زمینه رفت و آمد دانشجویان بین المللی، جلسات خوبی با همکاران نهادهای مرتبط انتظامی و امنیتی صورت گرفت تا به یک مفاهمه مشترک در این زمینه برسیم.

وی گفت: خوشبختم که اعلام کنم در این مدت کوتاه اقدامات خوبی توسط نهادهای مرتبط در خصوص مشکلات دانشجویان صورت گرفت و نتیجه مذاکرات بسیار امیدوار کننده بود و با عملکرد سریعی که توسط پلیس گذرنامه انجام شد بخشی از مسائل حل شد اما ادامه این کار مستلزم انجام گام‌های اساسی است که باید توسط دستگاه‌های مختلف برداشته شود.

رئیس سازمان امور دانشجویان گفت: ضرورت دارد این سازمان یک سری اقدامات برای آسان شدن پذیرش دانشجویان بین المللی انجام دهد که از جمله آنها راه اندازی سامانه جذب دانشجویان غیر ایرانی است. کارهای اولیه برای همین منظور شروع شده است و امیدواریم در آینده کل فرآیندهای مربوطه از طریق سامانه صورت بگیرد.

داداش پور گفت: در سال‌های گذشته یکی دو بخشنامه خوب در هیأت دولت مبنی بر تسهیل ورود دانشجویان غیر ایرانی تصویب شد اما متأسفانه اقدام خاصی در سطح دستگاهی صورت نگرفت. از همین رو، در مدت کوتاهی با همکاری نهادهای مرتبط با موضوع مذاکرات خوبی صورت گرفت و شیوه نامه‌ای تهیه شد تا رفت و آمد دانشجویان تسهیل و برای مدت اقامت دانشجویان ویزا صادر شود.

رئیس سازمان امور دانشجویان گفت: برخی از مشکلات دانشجویان مربوط به زیر ساخت‌های قانونی است؛ مانند امکان اشتغال در حین تحصیل، امور مربوط به بیمه و بانک که این موارد باید از طریق تمامی دستگاه‌های مربوطه حل شود.

داداش پور با بیان اینکه جذب دانشجوی بین المللی از ابعاد مختلف برای کشور فرصت ایجاد می‌کند گفت: حضور دانشجویان غیر ایرانی در کشور از همه ابعاد اقتصادی و سیاسی، فرهنگی و اجتماعی فرصت ساز است و غفلت از آن از سوی هر کسی اعم از کارشناسان و کارمندان تا مجلس و دولت جبران ناپذیر است، لذا باید زمینه جذب علاقه مندان به تحصیل در ایران را افزایش دهیم و برای این کار باید همه دانشگاه‌های کشور زیرساخت‌های بین المللی شدن را فراهم کنند و کسانی که مرتبط با این بخش هستند به یک فهم بین المللی برسند تا مشکلات شناختی از این موضوع به حداقل ممکن برسد.

معاون وزیر علوم گفت: یکی از دلایلی که دانشجویان کشورهای مختلف ایران را برای تحصیل انتخاب می‌کنند علاوه بر داشتن ظرفیت‌های علمی شکل گرفته در دانشگاه‌ها، به خاطر احترام و نگاه خاصی هست که به جمهوری اسلامی ایران دارند و ما در اینجا باید تلاش کنیم تا این دانشجویان راضی به کشور شأن برگردند و سفیران خوب کشور ما در کشور خودشان باشند و بستر ساز هم پیوندی‌های گوناگون قرار بگیرند.

داداش‌پور اظهار داشت: باید تلاش کنیم تا در عرصه‌های بین‌المللی ظرفیت دانشگاه‌های کشور را معرفی کنیم و جزو کشورهای برتر دنیا در زمینه جذب دانشجویان بین المللی باشیم. بدانید هرچه قدر دانشجوی بیشتری از کشورهای مختلف جذب دانشگاه‌های ایران شوند به همان اندازه پنجره‌های فرصت بیشتری برای کشور ایجاد خواهد شد و این کار به تلاش من و شما در این حوزه بر می‌گردد.