معرفی دانشگاه

دانشگاه علم و فرهنگ؛ دانشگاه کارآفرین/رتبه یک نوآوری کشور/برترین دانشگاه غیردولتی کشور

دانشگاه ها و نظام آموزشی کشور طی دوسال اخیر به دلیل کرونا بارها با بحران های مختلف رو به رو شده و مجبور به مدیریت بحران و طراحی پلتفرم های ارائه خدمات آموزشی نوین شده اند. پس از تجربه آموزش‌های غیرحضوری در حال حاضر با  بازگشایی دانشگاه‌ها و حضوری شدن کلاس ها انتظارات جدیدی نیز شکل‌گرفته است.

اکنون دانشجویان تحصیلات تکمیلی برای انتخاب بهترین دانشگاه علاوه بر سطح علمی، کیفیت آموزشی و استادان مجرب شاخص‌های دیگری چون نوآوری، کارآفرینی، شهریه مناسب،  سامانه‌های مطمئن آموزش الکترونیکی، برخورداری از پارک علم و فناوری و ارتباط علمی پژوهشی با پژوهشگاه‌ها و دانشگاه‌های تراز اول ملی و بین المللی را نیز در نظر می‌گیرند.

دانشگاه علم و فرهنگ برنامه راهبردی خود را با توجه به شاخص های مورد انتظار متقاضیان و استانداردهای بین‌المللی و جهانی تنظیم کرده و با استقرار یکی از پایدارترین سامانه های آموزش الکترونیکی از توانمندی بالایی در مدیریت بحران های احتمالی برخوردار است.

بهره‌مندی مطلوب از دانش اعضای هیات علمی و اساتید و همچنین توجه به دانشمندان و پژوهشگران برتر و تاثیرگذار سبب شده این دانشگاه بر اساس نظام رتبه بندی سایمگوی اسپانیا علاوه بر کسب رتبه 653 جهان و رتبه 22 ایران در سال 2022 ، در سه سال پیاپی رتبه دانشگاه نو آور ایران را ازآن خود نماید و هرساله برخی از اعضای هیات علمی این دانشگاه در زمره‌ی 1 یا 2 درصد پژوهشگران برتر جهان قرار بگیرند.

روحیه پویایی حاکم بر دانشگاه علم و فرهنگ موجب شده کیفیت علمی و آموزشی دانشکده‌های این دانشگاه دائما درحال ارتقاء باشد. برای مثال هرساله دانشجویان دانشکده فنی و مهندسی این دانشگاه در لیست برترین‌های المپیاد علمی دانشجویی کشور جای گرفته و درصد قابل توجهی از دانشجویان این دانشکده در رشته‌های مختلف رتبه‌های تک رقمی و برتر کنکور کارشناسی ارشد و دکتری را به خود اختصاص می‌دهند. همچنین رشته هایی مانند نانو با همکاری اعضای هیات علمی دانشگاه های تراز اول کشور از جمله دانشگاه صنعتی شریف دایر شده اند.

دانشجویان دانشگاه علم و فرهنگ در رشته‌ها و مقاطع مختلف می‌توانند به محض ورود به این دانشگاه به صورت رایگان و بدون پرداخت مبلغ اضافه در مراکز وابسته نظیر: پارک ملی علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی، بنیاد توسعه کسب و کار و همچنین موسسه توسعه پایدار گردشگری علم و فرهنگ همراه با مربیان متخصص مهارت آموزی نموده و با حمایت این مراکز ایده‌های خود را به پروژه و کسب و کار تبدیل نمایند. به این ترتیب دانشجویان این دانشگاه نه تنها دغدغه شغلی نخواهند داشت بلکه همزمان با گذراندن دوره تحصیلی به کارآفرینان تخصصی رشته تحصیلی خود نیز تبدیل خواهند شد.

دانشجویان دانشکد‌های ‌علوم گردشگری، علوم انسانی و  هنر و معماری دانشگاه علم و فرهنگ نقش پررنگی در هسته‌ها و زیست بوم کارآفرینی‌ بنیاد توسعه کسب و کار و پارک ملی علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی داشته و درصد قابل توجهی از آمار اشتغال دانشجویان این دانشگاه را به خود اختصاص داده‌اند.

دانشگاه علم و فرهنگ با اتصال علمی، فرهنگی، پژوهشی و کارآفرینی به مجموعه های جهاد دانشگاهی از قبیل پژوهشگاه رویان، پژوهشگاه ابن سینا، پژوهشگاه علوم انسانی‌و ... توانسته استانداردهای کیفی آموزش های خود را ارتقاء دهد. به عنوان نمونه در رشته‌های ژنتیک، زیست شناسی سلولی و ملکولی، سلول های بنیادی، زیست فناوری میکروبی و... همکاری مستقیم با پژوهشگاه رویان و مرکز ملی ذخائر زیستی و ژنتیکی ایران باعث جذب برترین رتبه‌ های کنکور در دانشکده علوم و فناوری‌های نوین زیستی این دانشگاه شده است. تنها دانشجویان کارشناسی رشته زیست شناسی سلولی و ملکولی و زیست فناوری دانشگاه علم و فرهنگ از این فرصت برخوردارند که دوره کارورزی خود را در پژوهشگاه رویان به عنوان معتبرترین مرکز تخصصی و فوق تخصصی ایران و خاورمیانه و مرکز ملی ذخائر ژنتیکی و زیستی ایران بگذرانند.

دانشگاه علم وفرهنگ با برخورداری از 13 نشریه فرهنگی تخصصی دانشجویی،16 تیم ورزشی،28 انجمن علمی دانشجویی و 14 کانون فرهنگی و هنری در حوزه دانشجویی فرهنگی فعالیت داشته و در زمینه توسعه فردی، فرهنگی و اجتماعی دانشجویان برنامه‌های متعددی را به اجرا می‌گذارد.

دانشگاه علم و فرهنگ از جمله معدود دانشگاه‌های ایرانی است که با اتخاذ رویکرد دانشجو محوری در عمل نشان داده که رضایتمندی دانشجویان همواره در اولویت نخست قرار دارد. از این رو حمایت همه جانبه از دانشجویان و هدایت آنها در مسیر تعالی زندگی دانشجویی فرهنگ سازمانی غالب در این دانشگاه است.

دانشگاه علم و فرهنگ جزو نخستین دانشگاههایی است که با درک فشار اقتصادی جامعه راهکارهایی چون اعطای تسهیلات ویژه صندوق مجیر به دانشجویان علاوه بر صندوق رفاه دانشجویی وزارت علوم را پیش بینی کرده و سالیانه تسهیلات و تخفیف های قابل توجهی به دانشجویان برتر خود اعطاء می نماید.

مدرک دانشگاه علم و فرهنگ در سطح بین الملل کاملا معتبر بوده و تعاملات بین المللی با دانشگاه های معتبر و تراز اول جهان و جذب دانشجویان خارجی سبب توسعه روز افزون اعتبار این دانشگاه شده است.

دانشگاه علم و فرهنگ از طریق آزمون‌های کنکور سراسری در 103 رشته تحصیلی (8 رشته در مقطع دکتری، 61 رشته در مقطع کارشناسی ارشد و 34 در مقطع کارشناسی) دانشجو می‌پذیرد.

مشاهده رشته‌های دانشگاه

 

دانشگاه علم و فرهنگ در سومین دهه فعالیت خود و پس از توسعه کمی، نهادینه کردن آموزش‌های کیفی و ترویج پژوهش‌های کاربردی همگام با دانشگاه‌های پیشرفته جهان با هدف تربیت و تأمین بخشی از نیروهای متخصص مورد نیاز جامعه در مسیر کارآفرینی حرکت می‌کند و تلاش دارد در زمره دانشگاه‌های نسل سوم (کارآفرين) قرار گرفته و نقش جدی‌تری در آموزش های نوین، ایجاد اشتغال، توسعه تکنولوژی و خلق ارزش اجتماعی ایفا نماید.

تعامل با پژوهشگاه‌ها و پژوهشکده های جهاد دانشگاهی

دانشگاه علم و فرهنگ در برگزاری دوره‌های تحصیلات تکمیلی از توانمندی‌های نرم‌افزاری و سخت افزاری پژوهشگاه‌ها و پژوهشکده‌های جهاد دانشگاهی نظیر پژوهشگاه رویان، مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران، پژوهشگاه ابن‌سینا، پژوهشکده توسعه تکنولوژی، پژوهشگاه علوم انسانی و اجتماعی، پژوهشکده گردشگری و پژوهشکده فرهنگ و هنر بهره‌مند است که این امر منجر به ارتقاء کیفی دوره‌های آموزشی این دانشگاه شده است.

همکاری‌های بین الملل

بهره برداری از تجربه‌ها و دستاوردهای علمی سایر کشورها یکی از راهبردهای مهم دانشگاه علم و فرهنگ است و به همین منظور برگزاری دوره‌های مشترک آموزشی بلندمدت و کوتاه‌مدت با دانشگاه‌های معتبر جهانی در راستای ورود به عرصه‌های بین‌المللی پیش‌بینی شده است. دانشگاه علم و فرهنگ با عقد قراردادها و تفاهم نامه‌های همکاری آموزشی با دانشگاه‌های UPM و USM مالزی،WARVIK   و SHEFFIELD انگلستان، MALARDALEN سوئد، IMC اتریش، دانشگاه EUA  ارمنستان و MODUL  اتریش درصدد ارتقاء کیفی و توسعه فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی است.

پارک ملی علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی

پارک ملی علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی دانشگاه علم و فرهنگ تنها پارک تخصصی در گستره ملی در حوزه فرهنگ محسوب می‌شود. این پارک با در نظر گرفتن نیازهای کشور با هدف توسعه کسب و کارهای فرهنگی و تجاری‌‏سازی فناوری‌‏های نرم و اشتغال‏ زایی در بخش فرهنگ، هنر، صنایع دستی، گردشگری و ... فعالیت می‌کند.

مشاهده سایت پارک ملی علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی

مرکز آموزش‌های تخصصی

مرکز آموزش‌های تخصصی دانشگاه علم و فرهنگ با دغدغه ایجاد اشتغال، کارآفرینی، ارتقای مهارت‌های منابع انسانی و با هدف تربیت نيروي انساني متخصص و مهارتی در چهار شعبه (سطح شهر تهران) تاسیس شده است. این مرکز علاوه بر طراحی، تدوین و اجرای دوره‌های درخواستی دانشجویان و کارفرمایان، با رویکرد رفع نیاز‌های وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و دستگاههای اجرایی(دولتی و خصوصی) به طور مستمر مبادرت به نیازسنجی درسطح جامعه نموده و براساس نیازهای موجود دوره‌های کاربردی- تخصصی طراحی و تدوین می‌نماید که در نهایت منجر به شاغل شدن فراگیران می‌گردد.   

موسسه توسعه پایدار گردشگری علم و فرهنگ

موسسه توسعه پایدار گردشگری علم و فرهنگ؛ به عنوان نخستینNGO گردشگری دانشگاهی وابسته به دانشگاه علم و فرهنگ با رویکرد کارآفرینی در بخش‌های مختلف مدیریت و برنامه‌ریزی گردشگری در گستره بین المللی فعالیت می‌کند. این موسسه تاکنون دستاوردهای ارزشمندی در بخش‌های گردشگری و هتل‌داری، فناوری گردشگری، کسب و کارهای نوین در گردشگری، مدیریت مقاصدگردشگری، برندسازی مقاصدگردشگری، گردشگری سلامت و پزشکی داشته است.

مشاهده سایت موسسه توسعه پایدار گردشگری علم و فرهنگ

خبرگزاری سیناپرس

خبرگزاری سیناپرس تنها خبرگزاری تخصصی علمی، متعلق به دانشگاه علم و فرهنگ است که با انگیزه ارتقاء سطح آگاهی و دانایی جامعه نسبت به تحولات علمی و فرهنگی در سطح کشور فعالیت می‌کند. اطلاع‌رسانی صحیح و دقیق از رویدادهای علمی و ایجاد زمینه‌های مناسب جهت آگاهی مخاطبان از پیشرفت‌های علمی و تخصصی کشور از مهم‌ترین اهداف این خبرگزاری است.   

مشاهده سایت سیناپرس

بنیاد توسعه کسب و کار

دانشگاه علم و فرهنگ با وجود 5 دانشکده تخصصی و پارک ملی علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی از ظرفیت‌های علمی و اجرایی مناسب و زیرساخت‌های لازم برای تشکیل و ترویج واحدهای کسب و کار دانش بنیان برخوردار است. این دانشگاه به منظور ایفای نقش موثرتر درکارآفرینی و توسعه کسب و کارهای دانش‌محور با هدف ترویج و تسهیل کارآفرینی، ایجاد اشتغال و همچنین نیل به الگوی دانشگاه کارآفرین اقدام به تاسیس «بنیاد توسعه کسب و کار» نموده است.

مشاهده سایت بنیاد توسعه کسب و کار

لینک‌های مهم