Cardinal Theme

نشست شورای سیاست گذاری دومین کنفرانس بین‌المللی گردشگری و معنویت

در نشست شورای سیاست گذاری دومین کنفرانس بین‌المللی گردشگری و معنویت مطرح شد: اعطای جایزه بین المللی دومین کنفرانس گردشگری و معنویت به پروفسور اعوانی/ برگزاری سومین کنفرانس در مشهد

نشست شورای سیاست گذاری دومین کنفرانس بین‌المللی گردشگری و معنویت از سوی دانشگاه علم و فرهنگ جهاددانشگاهی امروز، 24 بهمن ماه با حضور پرفسور اعوانی، دکتر ربانی موحد معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، دکتر نصیری قیدار دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو در ایران، دکتر حمیدرضا طیبی رییس جهاددانشگاهی در دفتر مرکزی این نهاد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علم و فرهنگ، دکتر ایمانی خوشخو رییس دانشگاه علم و فرهنگ در این نشست با اشاره به این که دومین کنفرانس بین‌المللی گردشگری و معنویت از سوی دانشگاه علم و فرهنگ جهاددانشگاهی 26 بهمن ماه برگزار می شود، گفت: در این کنفرانس یک جایزه جهانی را تعریف کردیم که سال گذشته اولین جایزه به پروفسور شارپلی اعطا شد و امسال نیز جایزه بین المللی این کنفرانس به پروفسور اعوانی تعلق خواهد گرفت.
دکتر ایمانی اظهار کرد: در این کنفرانس فصلنامه بین المللی "گردشگری و معنویت" (International Journal Of Tourism & Spirituality) دانشگاه علم و فرهنگ رونمایی می شود.

وی در ادامه به کارهای انجام شده برای برگزاری دومین کنفرانس اشاره کرد و افزود: یکی از کارهایی که برای توسعه این برنامه در فاصله بین دو کنفرانس انجام دادیم برگزاری سه پیش نشست در قم، تبریز و مشهد بود.

دکتر ایمانی بیان کرد: استاندار خراسان رضوی هم درخواست دارند سومین کنفرانس در مشهد برگزار شود که در صورت موافقت اعضای شورا این کار صورت خواهد گرفت. با توجه به درخواست های موجود پیش بینی می شود چهارمین کنفرانس نیز در تبریز برگزار شود.
وی تصریح کرد: تمام این ها نشان دهنده این است که مقوله گردشگری و معنویت در حال باز کردن جای خود در کشور می باشد.
رییس دانشگاه علم و فرهنگ با اشاره به میهمانان خارجی این کنفرانس گفت: در حال حاضر حضور 16 استاد خارجی قطعی شده است.
وی با اشاره به ارسال 210 مقاله به دبیرخانه کنفرانس، تأکید کرد: پس از ارزیابی مقاله ها 25 مقاله برای ارایه در کنفرانس و چاپ در کتاب انتخاب شدند.
دکتر ایمانی تصریح کرد: در سابقه کار جهاددانشگاهی کار تکراری به ندرت انجام می شود. جهاددانشگاهی در تمام مقوله ها همیشه سعی کرده حرف جدیدی بزند؛ شاید یکی از دلایل ماندگاری این نهاد این است که به دنبال انجام کارهای سخت می رود.
وی اظهار کرد: دانشگاه علم و فرهنگ آماده است که دومین دوره کنفرانس بین المللی "گردشگری و معنویت" را با همکاری اساتید عضو شورای سیاست گذاری و دستگاهایی که ما را در این امر کمک کردند، برگزار کند.

پروفسور اعوانی تأکید کرد:
ضرورت برگزاری کنفرانس "گردشگری و معنویت" در کشور
در ادامه پروفسور اعوانی گفت: برگزاری کنفرانس "گردشگری و معنویت" با توجه به فرهنگ ما بسیار ضروری است؛ زیرا فرهنگ ما یک فرهنگ به غایت معنوی است. چه پیش از اسلام و چه پس از اسلام. کشور ما به لحاظ تشیع و وابستگی به اهل بیت(ع) از دیگر کشورهای اسلامی متمایز است.
وی بیان کرد: ایران یکی از معنوی ترین و دینی ترین کشورهاست. دین حقیقی غیر از معنویت نیست. عالم پر از معناست و چیزی بدون معنا نداریم؛ زیرا برای هر چیزی اسم می گذاریم و اسم همان معناست.
پروفسور اعوانی تصریح کرد: خداوند اصل معناست و تمامی معانی به حق بازمی گردد. دین آنگونه که قرآن معرفی می کند عین حکمت است؛ زیرا فرهنگ ما از هر حیث ممتاز است چه نظری، چه عملی و چه آفرینش هنری. یکی از نشانه های معنویت حکمت و عرفان است. ایران در میان تمامی کشورهای اسلامی به دلیل داشتن حکمت ممتاز می باشد.
وی افزود: در غرب مسأله معنویت مطرح است اما به صورت منفی و فرق ما با آن ها این است که آن ها به سوی مدرنیسم و سکولاریم رفتند و در حال حاضر که م خواهند به سمت معنا برگردند این معنا به شکل دیگری مطرح می شود و ما باید بر حذر باشیم که آن ها به این مقوله راه پیدا نکنند.
پروفسور اعوانی خاطرنشان کرد: ما هر چه معنویت داریم از حافظ و مولانا تا مسجد شیخ لطف الله همه از معنویت دینی است. اما این که کار در حوزه گردشگری و معنویت را از کجا شروع کنیم خیلی مهم است؟ جواب این است که باید از چیزهای محسوس و ملموس شروع کنیم. همه مردم کشش مسایل پیچیده را ندارند. ما نباید از سنت فرهنگی ما که این بزرگ را به وجود آوره خارج شویم. در کشور سرمایه های بسیاری داریم و برگزاری این کنفرانس بسیار مغتنم است.

ربانی موحود بیان کرد:
ضرورت توجه جامعه به گردشگری و معنویت
در ادامه دکتر ربانی موحود با اشاره به این که همت و اراده خیلی خوبی به واسطه توجهی که بخش علمی کشور به لایه های حماتی بخش اجرایی و دولتی دارد، افزود: برگزاری کنفرانس "گردشگری و معنویت" به همت دانشگاه علم و فرهنگ جهاددانشگاهی و تلاش دکتر ایمانی خوشخو کار خوبی است که به مقدمات پیش از ورود به بحث های اجرایی می پردازد؛ باید توجه داشت که در حال حاضر دنیا آرام آرام به سمتی پیش می رود که رشد کشورها با شاخص سلامت جامعه سنجیده می شود.
وی در ادامه افزود: سفر و گردشگری امری فطری است و نه می شود سلب و منع و نه توصیه و تشویق کرد. آداب آن هم در روایات وجود دارد. آن چه که منظور همایش است ارتباط معنویت و گردشگری است؛ در اولین کنفرانس این سوال وجود داشت که این دو مقوله چه ارتباطی با هم دارند که خروجی کنفرانس اول پاسخ به این سوالات و بیان ضرورت توجه جامعه به این موضوع بود.
دکتر ربانی موحد تصریح کرد: گردشگری و سفر یک فعالیت چند بعدی است. نگاه اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و ... در آن وجود دارد و هر کس به اندازه خود می تواند از این فعالیت استفاده کند، ولی اگر این حرکت با یک حمایت، قوام و پشتوانه نظری درست هدایت و همراه نشود آسیب می بیند.
وی بیان کرد: ما در بخش نظری نیازمندیم که دانشگاه ها، بخش های علمی، اساتید و ... با درک، تجربه و استنباط های دقیقشون ما را کمک کنند و سازمان متولی این امر هم افتخار می کند این فعالیت را حمایت کند تا نتایج آن برای مدیریت امور جاری شود.

دکتر طیبی اظهار کرد:
توجه به آموزش راهنمایان گردشگری در راستای اشاعه صحیح فرهنگ کشور
در ادامه دکتر طیبی تصریح کرد: خوشحال هستیم که دانشگاه علم و فرهنگ جهاددانشگاهی به موضوعی پرداخته است که جزو تذکرات صریح و مکرر دین ماست.
وی تصریح کرد: سفر حق تمام مردم است و برای این که خانواده ها سفر را در سبد اقتصادی خود جای دهند یک بحث فرهنگ سازی لازم است. ولی پیش از فرهنگ سازی داشتن توان رفتن به سفر، آن هم سفر هدایت شده مطرح است.
عضور شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: ما چگونه توقع داریم مردم با یک چادر که برای سفر خود کافی می بیند به بحث فرهنگی سفر توجه کنند؟
دکترطیبی اظهار کرد: دولت ها باید شرایط مناسبی را برای سفر همه افراد فراهم کنند و لازمه این اصل هم این است که کشور ما به سطحی از رفاه و پیشرفت برسد که این موضوع هم نیاز دارد تا یک وفاق ملی بین سیاسیون صورت بگیرد، تا بتوان کاری کرد.
وی در پایان بیان کرد: برگزاری این کنفرانس کار بسیار ارزنده ای است و باید برای همه مردم برنامه ریزی کرد به ویژه آموزش راهنمایان گردشگری (تورلیدرها) که در اشاعه فرهنگ بسیار موثر هستند. در این کنفرانس باید روی این مباحث کار شود.

دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو در ایران:
گردشگری فرهنگی ایران را دست کم نگیریم
در پایان دکتر نصیری قیدار دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو در ایران گفت: بر ضرورت برگزاری این کنفرانس تردیدی نیست، اما نیاز است رویکرد و اولویت های گردشگری کشور در این کنفرانس بررسی شود.
وی افزود: اولویت اول برنامه توسعه پایدار سازمان ملل آموزش است. در این کنفرانس نیز باید بر روی بحث آموزش کار شود. نحوه برخورد با گردشگر خارجی باید آموزش داده شود.
دکتر نصیری قیدار بیان کرد: در فضای یونسکو ایران را به عنوان یک کشور فرهنگی می شناسند. قنات ایران یک برند است. گردشگری فرهنگی ایران را دست کم نگیریم. امروز گردشگران فرهنگی بخش عظیمی از گردشگران را تشکیل می دهند. باید برای آن ها برنامه ریزی کرد. امیدوارم این کنفرانس مسیر را برای ورود این گردشگران تسهیل کند.

گفتنی است، این نشست با حضور دکتر ضرغامی مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران، دکتر پیمان مدیر موسسه دین پژوهان کشور، دکتر مدیری معاون وزیر دفاع و رییس سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح، دکتر رنجبر مدیرکل دفتر آموزش و پژوهش مطالعات سازمان میراث فرهنگی، دکتر جعفری معاون پژوهش و فناوری دانشگاه علم و فرهنگ، دکتر حسنی معاون پشتیبانی دانشگاه علم و فرهنگ، حجت الاسلام والمسلمین ایمانی مدرس حوزه علمیه قم و دکتر بلخاری از اساتید حوزه فلسفه و کلام برگزار شد.